تبلیغات
فریاد ابوذر

                    فریاد ابوذر

این كه می‌بینید ما گفتیم 14 سكه بیشتر را عقد نمی‌كنیم، نه برای این است كه چهارده سكه بیشتر اشكالی در ازدواج ایجاد می‌كندخیر. چهارده هزار سكه هم باشد، ازدواج اشكالی ندارد، فرقی ندارد. این است كه آن جنبه معنوی ازدواج، غلبه پیدا كند برجنبه مادی. مثل یك  تجــارت و معامله نباشد. داد و ستد مادی نباشد. اگـر تشریفات را كم كردید، جنبه معنوی تقویت خواهد شد.

مهریّه هر چه كمتر باشد به طبیعت ازدواج نزدیك‌تر است، چون طبیعت ازدواج معامله كه نیست، خرید و فروش كه نیست، اجاره دادن كه نیست، زندگی دو انسـان است. این ارتبــاطی به مسائل مادی ندارد. ولی شارع مقدّس یك مهریّه‌ای را معین كرده كه باید یك چیزی باشد. اما نباید سنگین باشد. بایستی عـادی بــاشد جوری بــاشد كه همه بتوانند انجــام بدهند.

در ازدواج، آنچه كه اتفاق می‌افتد، یك حــادثه و پیوند انسانی است، نه یك معامله پولی و مالی، اگـرچه یك مالی هم در بین هست درشرع مقدّس اسلام، آن مال جنبۀ نمادین دارد. جنبۀ رمزی دارد. خرید و فروش و بده بستان نیست.
خطبه عقد 71/01/05


من از مردم سراسر كشور خواهش می‌كنم كه آن قدر مهریه‌ها را زیاد نكنند. این سنت جاهلی است. این كاری است كه خدا و رسول (ص) در این زمان بخصوص، از آن راضی نیستند. نمی‌گوییم حرام است. نمی‌گوییم ازدواج باطل است. اما خلاف سنت پیامبر (ص) و اولاد ایشان و ائمه هدی (ع) و بزرگان اسلام است.


متأسفانه این پرداختن به تشریفات، ازدواج و مهریه‌های گران و جهیزیه‌های سنگین و مجالس آنچنانی خیلی اخلاقها را فاسد كرده است! شما دخترها و پسرها كه عروس و داماد می شوید، پیشقدم شوید. بگویید ما این جوری نمی‌خواهیم، به این زیادی نمی‌خواهیم. وقتی جامعه مشكل دارد وقتی در جامعه فقیر هست باید انسان ملاحظه كند.

نکات استنباطی:


1- مقدار مهریه تعیین کننده صحت یا ابطال عقد نیست.

2- مهریه زیاد، سنت جاهلی پیش از اسلام است؛ اسلام آمده آن را کم کرده و هدف آن را نه معامله مادی و پس اندازی برای زن، بلکه هدیه نمادین برای اثبات محبت مرد به زن قرار داده!

3- مهریه بالاتر از 14 سکه، جنبه مادی مهریه را تقویت کرده و مهریه گران محسوب می شود

4- میزان مهریه باید به اندازه ای باشد که همه، توان پرداخت آن را داشته باشند. بنابراین اینطور نیست که اگر مردی توان پرداخت مهریه بالا را داشته باشد تعیین مهریه بالا برای همسر ایشان کار صحیحی باشد.

5- تعیین اندازه مهریه توسط مقام معظم رهبری یک اقدام فرهنگی برای جا انداختن نگاه اسلامی و غیر مادی به مهریه در جامعه است. بنابراین چه خوبست ما نیز پشت سر ولی امرمان با تعیین این مقدار مهریه، در راستای اهداف مقدس ایشان گام برداریم و ولایت پذیری خود را ثابت نماییم.

6- تعیین مهریه حق خانم است، بنابراین نمیشود آقایان به اجبار توقع این میزان مهریه را توسط خانم داشته باشند. بلکه خوبست با نرمش و کرنش، مسئله را مطرح نمایند تا مقداری بالا و پائین شدن میزان مهریه، خود مانعی بر سر انجام ازدواج نگردد. زیرا همه این امور جهت جا انداختن تسهیل شرایط ازدواج در جامعه است نه بالعکس.منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم
نوشته شده در تاریخ جمعه 11 مرداد 1392 توسط م ک


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
لوگوی دوستان