تبلیغات
فریاد ابوذر

                    فریاد ابوذر


در این دنیا هدف از زندگی چیست؟ بندگی خدا؛ بندگی در سایه عمل صالح؛ و عمل صالح در پرتو رسیدن نسبی به خواسته ها و نیازها. هدف از ازدواج صرفا خوشی بیشتر نیست بلکه هدف رشد و ارتقای روح و ایمان وعقلانیت، به برکت مسئولیتها؛ و در سایه رسیدن به نیازها و خواسته هایی است که با تجرّد قابل دسترسی نیست. زندگی هیچ گاه بدون سختی نمیماند؛ مهم این است که آن سختی آدمی را رشد دهد...
مقوله انتظار جهت ازدواج بیش از همه چیز در تجرّد دخترها عذاب آور هست. اینکه کسی نداند چطور و چه موقع سرنوشتش تعیین خواهد شد و ازدواج خواهد کرد... لذا پسرها باید به موقع از روی وظیفه دست به ازدواج بزنند زیرا اینجا دخترها هم به پای اقدام دیر انها در ازدواج، میسوزند. به این معنی که ایمان و آرامش روحی دخترها در جامعه دچار مخاطره میشود و بعضا خیلی از ظرفیتهای وجودی آنها به دلیل عدم پاسخ به نیاز و عدم آرامش به هرز میرود... و به تبع، نسل های بعد هم دچار مشکلاتی خواهند گردید. لذا ضروری است از مقوله های فرهنگی و اقتصادی و جنبه های دیگر به حل هرچه بهتر و سریعتر این موضوع اقدام نمود.دلایل تأخیر ازدواج، راه حل های کوتاه مدت


♣ در اسلام فقط ایمان و اخلاق بعنوان معیارهای درست مطرح شده و بحث مشکل مادیات یا کفویت مادی یا ظاهر طرف، ملاک و معیار ازدواج نیست. موضوع ازدواج و سعادت نهایی طرفین فقط با توکل بر خدا حل شدنی هست. به شرطی که دختری هم که با او قصد وصلت دارند تفکرش مثل پسر و کم توقع باشد، در اینصورت مشکلات مادی سر راه اقدام به ازدواج بهانه ای بیش نیست. مشکلات مادی در زندگی متأهلی آنقدرها نیست که تجرد بر آن اولی باشد بلکه بطور مقطعی مشکلاتی ممکن است گریبانگیر همه زندگیها شود که به عنایت خداوند برطرف خواهد شد. در کل، معمولا زوجین خود را برای مقداری صبر و تلاش بیشتر آماده میسازند.

♣ مشکلات در زندگی همه موجود هست، زیرا خداوند اینطور خواسته. بنابراین مشکلات بعد از ازدواج را به پای تأهل نیندازید. بلکه به پای سهم هرکس در زندگی از مشکلات بیندازید.

♣ توکل به معنای اعتماد کردن به قوانینی از خداست که ما حکمت و مبنای عقلانی آن را متوجه نمیشویم. در ازدواج مهمترین عامل، توکّل است. امام صادق علیه السّلام فرمود: هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت‏ به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا که خداوند می‏فرماید: «ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله»
اقدام به ازدواج و ماندن در عقد موقت یا دائم تا فراهم شدن حداقل امکانات جهت تشکیل دادن زندگی دائم، مسیر خوبی برای تسریع ازدواج است زیرا خداوند وعده افزایش روزی بعد از ازدواج را در قرآن به بندگان با ایمان داده است. و نمونه های بسیاری با توکل بر وعده خداوند از قِبَل این روش به سامان رسیده اند.

♣ برای اقدام به ازدواج، این که پسر حتما دارایی یا کار ثابت داشته باشه اهمیت چندانی ندارد اما این مهم هست که اهل کار و فعالیت باشد و از انجام هیچ کاری عار نداشته باشد. و لو شده کارهایی خارج از محدوده تحصیلات... در حقیقت، اراده و عرضه، لازمه اقدام پسر به ازدواج است. که این مسئله در کارنامه فعالیتهای دوران تجرّد وی مبیّن این بخش از شخصیت او بحساب می آید. و چنانچه دانشجو باشد هم توانایی مغزی و علمی او گویای ظرفیتهای وی در بدست گرفتن کارهای اینچنینی حین تحصیل یا بعد از آن میباشد. لذا یک مرد با ایمان باید خود را برای فعالیت بیش از پیش آماده نماید...

♣ اینکه معیارها و سطح ایده آل افراد برای گزینش همسر و پسند کردن آنها به سمت وسوی ظواهر، قیافه، قد و مادیات گرایش پیدا کرده بدلیل نگریستن به اوضاع ایده آل در فیلمها، رسانه ها، بی حجابی های جامعه و زندگیهاست که میتوان از این موضوع مسموم، به عنوان یکی از مهمترین دلایل تاخیر ازدواج اشاره کرد.

♣ برای شناخت هم کفو باید خود را خوب شناخت. ابتدا اهداف و بر طبق آن برنامه های زندگی را صادقانه برای خود تبیین کرد. و بر آن اساس، هم شأن مناسب را پیدا کرد. میتوان دارا بودن و یا عدمِ بلوغ های عقلی، اقتصادی و ... را در طرف، با تحقیقات و سؤالات مصداقی پیدا کرد...

♣ جلسات خواستگاری صِرفا برای شناخت طرفین از یکدیگر است و به معنی رضایت طرفین از ازدواج با هم نیست! باید توجه داشت که متأسفانه خواستگاری رفتن برای عده ای بی توجه به وقت و زمان و عواطف یک زن شده تفریح. در حالیکه باید به این نکته هم توجه داشته باشند که خانمها هم این بین دلبستگی یا دلخوشی پیدا میکنند و خواستگاریهای مکرّر یک عمل غلط محسوب میشود.

♣ خانواده پسرها، بخصوص در سری های اول خواستگاری و آشنایی، معیار تراشی های بیجا دارند که پسر باید طبق وظیفه و دستورالعملهای دینی، معیارهای آنها را معتدل کنه. اینجا پسرها هستند که باید روی نظر والدین سوار بشوند و آنها را با خوبی متقاعد کنند، نه اینکه والدین برای پسر معیار اشتباه بتراشند...

♣ اینکه یک پسر خودش به پیدا کردن خانواده ای با ایمان از طریق معرّف اقدام نماید هم پسندیده هست و بعضاً اقدامات مستقلانه پسر نشان دهنده اراده و بلوغ عقلی و شخصیتی اوست. همچنین استقلال دختر در نظردهی نیز همینگونه است. یعنی ضمن استفاده از نظر والدین نباید به آنان وابسته بود و نظرات را کاملا درست و بی ایراد دانست؛ بلکه بایستی تحلیل و تفکر کرد و پس از متقاعد نمودن والدین با خوبی، بر اساس وظایف دینی اقدام نمود.

♣ عشق قبل از ازدواج صحیح نیست. ازدواج بایستی با عقل و سپس درجه اندکی از محبت انجام بشود. در اینصورت محبت و علاقه ی عمیقتر در زندگی بعد از یک ازدواج عاقلانه، تضمینی است.

♣ هویت هر دختر و پسری در کنار خانواده اش تعریف میشود. بنابراین ازدواجهای بلاواسطه یا بدون در نظر گفتن خانواده غالبا غلط هست و با شکست مواجه میشود.

♣ در مورد سربازی رفتن آقایان باید گفت که میشود همزمان با کار کردن آنها، سربازی را هم ادامه داد و این مانعِ چندان بزرگی سر راه زندگی متأهلی نیست.


راهکارهای میان مدت


در رابطه با درمان تأخیر ازدواج باید کار رسانه ای در قالب فیلم، پوستر، داستان و غیره انجام داد. باید ازدواج در سن کم را یک گفتمان غالب کرد که با منطق روشن و تجریه قوی همراه است. چند فیلم جذاب از ازدواج های ساده ولی زندگی های خوشبخت میتواند اثر مهمی بر فرهنگ جامعه باقی بگذارد.


در سعادت زندگی مومنین، بحث مطالعه و علم آموزی و ارتباط با علما مطرح هست که نقش کارآمدی در چیدمان فکری صحیح خانواده بحساب میاید...

جهت ترویج ساده زیستی، خانمها باید تلاش کنند مراسماتی چون نشان دادن جهاز را بصورت ساده و خداپسندانه تری برگزار کنن و در تعیین مهریه ملاکهای انسانی اسلامی را بیشتر لحاظ نمایند، تا در تثبیت این فرهنگ اصیل اسلامی، ازدواج راحت تر برادران و خواهران خود، و از بین بردن چشم و هم چشمی و مقایسات بیجا سهیم باشند.

ربّنا هب لنا من ازواجنا و ذرّیّاتنا قرة اعین و اجعلنا للمتقین اماما


لینکهای مرتبط:

پسران مهتاب
http://faryadeaboozar.mihanblog.com/post/55


مادی نگری خانمها یا ظاهر بینی آقایون
 http://faryadeaboozar.mihanblog.com/post/54

کدوم ازدواج اینترنتی؟؟!
http://faryadeaboozar.mihanblog.com/post/52

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 تیر 1392 توسط م ک


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
لوگوی دوستان