تبلیغات
فریاد ابوذر

                    فریاد ابوذر


مراحل عملی حجامت

قدم اول: پرسش از بیمار
ماهی، تخم مرغ ، لبنیات نخوردی؟
در ایام عادت ماهیانه نیستی؟
 روزه نیستی؟
 دفعه چندم است حجامت میکنی؟

قدم دوم: شروع کار با سنجش مزاج و سن بیمار
در صورتیکه بیمار شرایط حجامت را داشت، ابتدا سفره یکبار مصرف را انداخته و به او میگوئیم رو به قبله، چهار زانو و بدون کفش روی سفره بنشیند. چنانچه کمربند بیمار سفت است، از وی میخواهیم آن را باز کرده تا به حالت آرامش در آید. آنگاه لوازم حجامت را کنار بیمار روی سفره آماده میکنیم.
برای افراد ضعیف یا آنهایی که دارای فشار پائین هستند، پیش از شروع حجامت، شربت عسل و گلاب آماده نمائید.


قدم سوم: بادکش کردن

در خانمها باید لباس زیر بیمار باز شود. آنگاه همزمان با خواندن آیت الکرسی توسط شما یا بیمار، در صورت انجام بادکش گرم، دستکش فریزری یکبار مصرف دست کرده، پشت شخص را با یک روغن گرم چرب میکنیم. سپس دستکش را در آورده و با پنبه الکلی و لیوان شیشه ای، بادکش لغزان انجام میدهیم (بالا به پائین، پائین به بالا، راست به چپ، چپ به راست و خورشیدی در جهت عقربه های ساعت به طرف مرکز دایره که همان محل اصلی حجامت است).
در صورتیکه از دستگاه ساکشن با پمپ برقی استفاده میکنیم، با لیوانهای مخصوص حجامت، در جهت عقربه های ساعت بصورت خورشیدی و متناوباً بادکش را گذاشته و برمیداریم، دست کم تا زمانیکه پشت قرمز شود.
بادکش خورشیدی را اقلا تا پنج دقیقه ادامه داده، چندین دور تکرار کنید تا خون زیر پوست جمع شود.

آنگاه روغنهای روی پوست محل اصلی حجامت بین دو کتف را خوب با دستمال کاغذی پاک کرده (چرا که باعث سوزش بیشتر برش ها و ترمیم دیرتر آنها میشود)، بادکش نهایی را با لیوان مخصوص حجامت و دستگاه ساکشن دستی بین دو کتف انجام میدهیم، پنج دقیقه صبر میکنیم تا روزنه های پوست باز و مشخص شود. در این حالت پوست بیحس شده و سوزش کمتری را از برش تیغ و همچنین درد کمتری را از مکش بادکش حس میکند.

برای کودکان فشار لیوان بادکش باید درجه یک باشد، یعنی تا سه بار با دستگاه ساکشن دستی مکش کنید. تیغ ها کم عمق زده شوند. تعداد تیغ ها هم باید کم باشد (کمتر از پنجاه برش).
برای نوجوانان، افراد سوداوی، افراد بلغمی و افرادی که اولین بار است حجامت میکنند، بایست فشار لیوان حجامت درجه دو باشد، یعنی تا پنج بار با دستگاه ساکشن دستی مکش کنید. تیغ ها با عمق متوسط زده شوند. تعداد تیغ ها کم نباشد (اقلا هفتاد برش)
 برای سایرین فشار لیوان حجامت درجه سه باشد، یعنی تا هفت بار با دستگاه ساکشن دستی مکش کنید. تیغ ها عمیق تر زده شوند. تعداد تیغ ها هم باید زیاد باشد (اقلا صدتا).

قدم چهارم: تیغ زدن
لیوان را برداشته، پس از گفتن بسم الله، از رد داخلی آن در پشت کتف نیم سانت داخل آمده و همزمان با خواندن دعای حجامت، تیغ زدن را طبق اسلوب دقیق آن شروع میکنیم. در هر ردیف هر تعداد برش که میسر بود کافی است. تعداد ردیف ها هم بر اساس تعداد کل برشها بصورت حدودی تنظیم میشود.
 پس از آن، مجددا تیغ را در غلاف آلومینیومی آن میگذاریم تا به کسی آسیب نزند. دقت شود که این تیغ یکبار مصرف است و حتی در صورت شستشو نباید برای دیگری استفاده شود. بلکه همراه با دیگر وسایل یکبار مصرف حجامت به داخل زباله انداخته میشود.

قدم پنجم: خون گیری
بعد از اینکه کل دایره را تیغ زدیم لیوان را میگذاریم و با درجه مکش متناسب با وضع بیمار، بادکش میندازیم تا خون به داخل لیوان جریان یابد. حدود چهار دقیقه صبر میکنیم. پس از این مدت، کاسه را زیر لیوان گذارده و لیوان را برمیداریم و خون ها را با لبه داخلی لیوان به داخل کاسه هدایت میکنیم. سپس با پنبه بطور کامل خونها را از روی پوست پاک میکنیم طوریکه لابلای خراشها خونی باقی نماند، زیرا امکان دارد خشک شود و در آینده جای آن بصورت اسکار باقی بماند.
مستحب است هرکس به اولین خونی که از حجامتش خارج میشود نگاه کند. لذا پس از ریختن خون اولین لیوان در کاسه، آن را به شخص نشان دهید.
لیوان دوم را با همان میزان مکش و مدت زمان سه الی چهار دقیقه میگذاریم و خونها را به همان ترتیب پاک میکنیم.
لیوان سوم را نیز به همین منوال انجام میدهیم.
نکته1: اگر بعد از برداشتن لیوان سوم ماده زرد رنگ پلاسما (همان مایع بین سلولی) از اغلب خراشهای حجامت خارج شد علامت اتمام خون زیر پوست محل هست و باید همینجا حجامت را خاتمه دهید و پانسمان نمائید. اما اگر آن زمان پلاسما  نیامد حتما خونگیری را تا مشاهده پلاسما ادامه دهید و سعی کنید آخرین لیوان خونگیری را با عدد فرد به اتمام برسانید. اغلب خونگیری ها تا لیوان 5 به اتمام میرسند اما بعضا هفت یا نه لیوان هم شده.
نکته2: ممکن است بعد از برداشتن لیوان، اشتباهاً گاهی قطره ای خون از محل حجامت به سمت پائین بدن بیمار سرازیر شود. برای پیشگیری از این اتفاق، بهتر است که همان اول قبل از برداشتن لیوان، یک عدد پنبه بزرگ در قسمت بالای کمر و زیر محل حجامت بچسبانید. در صورتیکه بیمار زن باشد میتوان این پنبه را در بند لباس زیر او گذاشت و هر بار از بخشی از همان پنبه برای پاک کردن خون حجامت استفاده نمود.

قدم ششم: پانسمان
بعد از تمیز کردن کامل  محل حجامت با پنبه، روی آن را با آبسلانگ عسل زده و گاز را روی آن قرار میدهیم.
 میتوان هم، عسل را با آبسلانگ روی زخمهای حجامت پخش کرده سپس گاز را روی آن قرار دهیم.
سپس با چسب ضد حساسیت پوستی دور تا دور گاز را به بدن محکم میکنیم

قدم هفتم: توصیه های پس از حجامت
بعد از انجام حجامت به بیمار توصیه شود که تا دوازده ساعت از خوردن ماهی، تخم مرغ، لبنیات، سردی ها، گوجه فرنگی و بادمجان پرهیز نموده به محل حجامت آب نرساند. پس از این مدت به حمام رفته تا نمازهای وی در اثر ابقاء نجاست بیش از دوازده ساعت، اشکالدار نشود (تا قبل ازدوازده ساعت، نماز خواندن با وجود نجاست محل حجامت اشکالی ندارد). پس از حمام، مجددا محل حجامت را با عسل پانسمان کرده و تا دو روز بعد هم بگذارد بماند.
 پانسمان محل حجامت با عسل تا سه روز اول باعث باقی نگذاشتن رد برش ها و ترمیم بهتر و زودتر زخم میشود.

در صورت افت فشار بیمار
چنانچه بیمار حین حجامت دچار بیحالی، افت فشار یا حالت غش شد، بدون اینکه بخواهید دچار اضطراب شوید، خیلی آرام ابتدا او را به یکی از پهلوها خوابانده و مقداری عسل زیر زبانش قرار دهید. سپس پنبه را آغشته به گلاب نموده و در زیر بینی بیمار میگذاریم. آنگاه لیوان حجامت را مطابق معمول برداشته، خونها را تمیز و پس از بهبود نسبی حال بیمار، حجامت را در همان حالت خوابیده تا انتها به پایان میرسانیم.

نکته1: در صورت ترس بیمار از حجامت، ابتدا وی را خیلی آرام مجاب کنید که این عمل دردی ندارد و پوست شما با مکش بادکش قدری بیحس شده و سوزش تیغ را حس نمیکند. همچنین خاطر وی را جمع کنید از اینکه خراش ها همه سطحی هستند و خون آلوده زیر پوست از مویرگها خارج میشود نه خون تمیز داخل رگ. هرقدر با بیمار حوصله بخرج داده و مدارا کنید حجامت بهتری خواهید داشت. زیرا حجامت هنگام ترس اثر خوبی بر بدن ندارد.
نکته2: بر خلاف واقعیت حجامت که درد خاصی ندارد، دیدن ظاهر و صحنه حجامت جالب نیست و احساس ترس را، در بیننده القا میکند. لذا سعی شود که از همراهان بیمار یا سایر مراجعین، کسی نظاره گر محل حجامت نباشد. ضمن اینکه حضور مردم نا آشنا به روال مسائل، در هنگام کار، باعث مطرح کردن سوالات وسواس گونه و ایرادات بیمورد آنها میباشد. لذا پیشنهاد میشود افراد همراه به محل حجامت وارد نشود.
نکته3: انجام حجامت نیاز به تمرین عملی در کنار یک فرد  مسلط دارد. لذا تا پیش از آن، از حجامت دیگران خودداری نمائید.


پایان جزوه آموزش کاربردی حجامت عام
95/5/26
مریم کاوسی فر

دانلود کل جزوه
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 مرداد 1395 توسط م ک


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
لوگوی دوستان