تبلیغات
فریاد ابوذر

                    فریاد ابوذر


ســـــلام دوستان

این یک نوشته ساده اما در عین حال قابل توجه در مورد ورزش هست.
که امیدوارم شروعی باشه برای یک تصمیم خوب!

کسب سلامت جهت انجام بهتر امور فکری، آرامش و نشاط بیشتر، انجام کارها و فعالیتهای روزمره، برخورد خوب و سالم در اجتماع، انجام امور عبادی و... همواره مورد توجه و اهمیت بشر بوده، به همین خاطر هم سعی داشته راه هاشو پیدا کنه.

در اسلام و همچنین در علم ثابت شده که از راه های کسب سلامت، بیداری بین الطلوعین، روزه گرفتن، خوب خوردن (غذای سالم خوردن، کامل سیر نشدن، هنگام گرسنگی خوردن و...)، کار کردن، رفتارهای درست و... است.

اینجا باید اضافه کنیم که یکی دیگر از مؤثرترین راه های سلامت، ورزش کردن است؛ که امروزه بدلیل کاهش فعالیت جسمانی در کارهای داخل و خارج از منزل ضروری مینماید.

امام خامنه ای حفظه الله هم این مهم رو برای جوانان لازم و برای پیران واجب دانسته اند!


ورزش کردن باعث جریان یافتن خون در بدن و کسب اکسیژن کافی جهت نشاط و سلامت میشود. اثر ورزش در ایجاد سلامتی آنقدر زیاد است که آن را معادل مصرف مؤثرترین داروها و درمانها قرار داده اند... از بیماریهای غلبه طبایع... و سایر بیماریهای جسمی گرفته... تا بیماریهای روحی چون افسردگی و اعصاب و...

اما مسئله اینجاست که چه ورزشهایی رو میشه انجام داد؟ و چگونه باید ورزش کرد؟
بیشتر افراد قدرت پرداخت هزینه کلاسهای ورزشی را ندارند، خیلی ها اولویت مالی برای هزینه های ورزشی قائل نیستند.
چگونه میشود در آپارتمانهای کوچک امروزی ورزش کرد؟
آیا ورزش یا نرمش سخت و مشکل است؟
چقدر از زمان رو در روز باید به ورزش اختصاص بدیم؟
و..

بله
با توجه به کمترین امکانات هم میتونیم ورزش کنیم.
یکی از ورزش ها پیاده روی روزی نیم ساعت و دیگر کوهنوردی است
.

همچنین میشود در آپارتمان، نرمشهای بدون پرش که مزاحم همسایه ها هم نباشد انجام داد.
میشود حتی تنهایی و بدون پخش آهنگ، نرمش کرد و لذت برد.

برخی نرمشهای کششی هستند که بدن را گرم میکنند، بدون اینکه به شما فشار یا خستگی عارض کنن... توصیه میشه وقت نرمش برای استفاده بیشتر از اکسیژن هوا پنجره ها رو باز بذارید.

نرمش را در چهار قسمت یک ربعه بین کارهاتون قرار بدید و به این ترتیب روزی یک ساعت نرمش کنید.

پنج دقیقه اول
همیشه از پیاده روی شروع کنید. دور اتاق چند دقیقه راه برید تا اندکی خون در رگها جریان پیدا کنه و بدنتون از خشکی در بیاد. کم کم همزمان دستها رو صاف در بالای سر به هم قلاب کنید. به همین حالت دستها را کمی به سمت راست و چپ و عقب بکشید و اینگونه کتف و دستهای خود را نرمش دهید.

پنج دقیقه دوم
هر نرمش بدون پرشی که یادتون میاد، ولو نرمشهای به ظاهر پیش پا افتاده از دوران کودکی رو شروع کنید به انجام دادن. فکر کنید چه نرمشهایی رو برای هر عضو انجام میدادید. نرمشهای گردن، کتف، دست، کمر، پا و... همچنین نرمشهای مفید و صحیح رو میتونید از تلویزیون که صبح ها نرمش صبحگاهی رو نشون میده، اینترنت یا کتابها... یافته و تمرین کنید.
نظیر این نرمش های ساده:
دست رو به کمر بگیرید و کمر رو به راست و چپ و جلو و عقب خم کنید.
گردن رو خیلی با احتیاط و آروم، به راست و چپ و جلو و عقب خم کنید.
مچ دستها و پاها رو بچرخونید .
خم شوید و سعی کنید بدون خم کردن زانو دستها رو به زمین برسونید.
پاها را باز کنید، به ترتیب یک پا را خم کرده و سعی کنید وزن بدن را روی آن بندازید بعد پای بعدی.
و...

تنوع حرکات نرمشی خیلی زیاد است. فقط بطور سر خود حرکتی انجام ندید چون حرکات باید اصولی باشند. سعی کنید اقلا ده الی سی حرکت مفید رو حفظ کنید و هر روز برخی از آنها یا تمامش رو انجام دهید.

پنج دقیقه سوم
با پرش، میله بارفیکس را بگیرید و چند ثانیه آویزان شوید. همچنین اگر دوست داشتید میتونید سعی کنید خودتونو بالا بکشید (سعی کنید حتما یک میله بارفیکس در منزل نصب داشته باشید)

وزنه ی ورزشی متناسب با قدرت خود را در دست گرفته و آن را بالا و پائین ببرید (این وزنه ها در لوازم ورزشی از چندگرمی برای کودکان تا چندکیلویی به فروش میرسند.  توصیه میشه مثل میله بارفیکس همواره در منزل داشته باشید. برای افراد معمولی و غیر ورزیده، وزنه نیم کیلویی مناسب هست)

 
نرمش را از روزی پنج دقیقه و اندک اندک شروع کنید اما هر روز ادامه بدید ... کم کم به زمان آن اضافه کنید تا بدن دچار درد نگردد.
به همین سادگی!

اینگونه هر روز ورزش کنید


و تفاوت خود را با قبل مشاهده کنید.
نوشته شده در تاریخ شنبه 30 فروردین 1393 توسط م ک


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
لوگوی دوستان